Yasaklı Sitelere Girmek İçin Ne Yapılır?

Yasaklı Sitelere Girmek İçin Ne Yapılır?


Yasaklı Sitelere Girmek İçin Ne Yapılır?

İnternette üzerinde her kullanıcı yasaklı sitelerle karşılaşmaktadır. Peki, yasaklı sitelere nasıl giriş yapılır?

Yasaklı sitelere girmek için ne yapılır? Dünyanın her yerinde internet sitelerine erişim engeli getirilebiliyor. Bu sitelere girmek isteyen kullanıcılar ne yapacaklarını tam olarak bilemiyor. Kullanıcıların karşılaştıkları erişim problemleri hayatlarını ciddi şekilde etkileyebiliyor. Bu nedenle yasaklı sitelere girebilmek için farklı yöntemler tercih ediliyor.

Yasaklı sitelere giriş yöntemleri, genel olarak basit uygulamalardır. İnternet üzerinde en çok tercih edilen yöntemleri kullanarak pek çok siteye giriş yapabilirsiniz.

Yasaklı Sitelere Girmek Suç mu?

Yasaklar farklı nedenlerden dolayı gelebilir. Yasaklı sitelere giriş yapmak suçtur. Bu konuyu mutlaka dikkate almanız gerekir.Yasaklı siteye giriş amacınıza göre ceza alma ihtimaliniz bulunur. Yasaklı sitelere girmek için VPN uygulaması kullanmak suç değildir. VPN, özel bir ağ üzerinden başka bir ülkeden giriş gerçekleştirmektir.

Web Siteleri Neden Yasaklanıyor?

İnternet adreslerine giremememizin birçok nedeni olabilir. Aşağıda bu yasaklar hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Sansür

Sansür bir çok ülke tarafından uygulanıyor.

Coğrafi Engelleme

Siteler bazı durumlarda telif hakları nedeniyle engellenebiliyor.

Eğitim Kurumlarının Yasakladığı Web Siteler

Bazı eğitim kurumları uygunsuz içerik barındıran sitelerin erişimini engelleyebilir.

VPN İle Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

VPN’ ler yasaklı sitelere girmek için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Yasaklı sitelere erişmek için VPN eklentilerini internet üzerinden indirebilirsiniz. Telefonunuza veya bilgisayarınıza herhangi bir ücretsiz VPN uygulaması yüklemeniz yeterli olacaktır. VPN programı yüklediğinizde yapmanız gerekenler şu şekildedir;

• Güvenli bir VPN uygulamasını indirin.

• Uygulamayı açın.

En çok tercih edilen VPN uygulamaları nelerdir?

Ufo VPN

Ufo VPN onlarca ülke üzerinden yasaklı sitelere girmenizi sağlar.

Hotspot Shield

Dünyanın en popüler VPN eklentilerinden bir tanesidir. Bir çok VPN uygulamasından daha hızlı ve daha fazla bağlantı seçeneği sunar.

Nord VPN

Nord VPN, güvenlik ve ağ tehdidi koruma bağlantısıyla öne çıkıyor. Nord VPN hem iOS hem de Android telefonlar için kullanılabilir.

VPN Proxy Avast

Güvenlik yazılımı Avast, tarafından yapılan VPN dünyanın farklı ülkelerinde yer alan VPN sunucuları üzerinden hızlı bir erişim desteği sunar.

VPN Eklentileri ile Yasaklı Sitelere Giriş

VPN eklentileri sayesinde bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan tüm sitelere giriş yapabilirsiniz. En çok kullanılan VPN eklentileri şu şekildedir;

ZenMate VPN

ZenMate tüm popüler tarayıcılar üzerinde çalışabilir. Sadece tek bir tıklamayla VPN eklentisini aktif hale getirebilirsiniz. Eklentileri indirebileceğiniz tarayıcılar;

• Chrome
• Opera
• Mozilla Firefox

Opera’nın içerisinde gömülü VPN servisi bulunmaktadır. Tarayıcı üzerinde VPN bölümünü görebilirsiniz.

DNS Değiştirerek Yasaklı Sitelere Giriş

Telefondan ve bilgisayardan yasaklı sitelere giremiyorsanız DNS değiştirme işleminden yararlanabilirsiniz. Bir çok kullanıcı DNS ayarlarını değiştirerek sitelere giriş yapabiliyor. Bilgisayarlarda DNS ayarı nasıl değiştirilir?

• Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne giriş yapın,
• ‘Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir’ e tıklayın.
• İnternet bağlantınız üzerinden Özellikler’ i seçin.
• ‘TCP/IPv4’ seçtikten sonra Özellikler’ e tıklayın.
• Bu bölüme yeni DNS sunucu adresinizi girin.

Eğer yeni DNS adresinizi bilmiyorsanız internet üzerinden bilgi alabilirsiniz.Bu uygulamayı yaparak DNS değiştirerek yasaklı sitelere giriş işlemini tamamlayabilirsiniz. Günümüzde her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcılara sitelere giriş yaparken zorluk yaşıyor. Bu yazımızda sizlere yasaklı sitelere girmeniz için neler yapabileceğinizi açıkladık. En çok tercih edilen ve başarılı sonuç alınan yöntemleri sizde deneyebilirsiniz. VPN eklentileri en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Farklı ülkeler üzerinden bağlanmanızı sağlayan bu sistem ayrıca güvenlidir.

×